post cover

Zmarszczki w genach – czy to możliwe?

Nie tylko kolor włosów czy cechy budowy ciała dziedziczymy po naszych przodkach. Równie dużo cech, związanych z podatnością na konkretne schorzenia czy np. anomalie skóry, są determinowane naszym kodem genetycznym. Także w przypadku zmarszczek, można wskazać na pewną zależność. Chcesz wiedzieć jak będzie wyglądać Twoja twarz za kilkadziesiąt lat? Przyjrzyj się zmarszczkom własnej matki.

Spadek genetyczny, czyli na co nie masz wpływu

Zmarszczki, podobnie jak skłonność do pękających naczynek czy skóry atopowej, można odziedziczyć po przodkach. Analogicznie do innych schorzeń. Oczywiście nie każde dziecko, mające matkę czy ojca, borykających się np. z żylakami, będzie skazane na ich wystąpienie. Jednakże jeżeli konkretne cechy występują u rodziców, to znacznie wyższe jest prawdopodobieństwo, powielenia ich u dzieci. Drogą obserwacji, można więc przewidzieć przyszłe schorzenia i przeciwdziałać im jeszcze przed pojawieniem się pierwszych symptomów.

Zmarszczki w genach zapisane

Te najgłębsze, najgrubsze i najbardziej widoczne zmarszczki, pojawiające się w postaci bruzd mimicznych, są spowodowane głównie tym, w jaki sposób powielamy mimikę naszych rodziców. Stąd też może się wydawać, iż mają one podłoże genetyczne, co nie jest do końca prawdą. Natomiast te drobniejsze zmarszczki, pokrywające cała naszą skórę, są ściśle powiązane z materiałem genetycznym, jaki otrzymujemy. Sposób starzenia się skóry jest charakterystyczny dla danej rodziny i stanowi wypadkową połączenia genów rodziców. Jeżeli więc dane osoba ma skłonność do szybkiego wiotczenia skóry to podobne problemy będą dotyczyły jej potomstwa. Dziedziczenie ogólnie pojętej kondycji skóry jest widoczne więc nie tylko w zakresie jej unaczynienia, skłonności do łojotoku/przesuszenia czy trądziku ale także w sposobie starzenia się.

Przeciwdziałanie przed czasem

Obserwując jak zachowuje się skóra naszych rodziców, możemy z łatwością przewidzieć, z jakimi problemami będziemy borykali się w przyszłości. Z jednej strony jest to wizja tego co nieuchronne, z drugiej szansa na przeciwdziałanie. Odpowiednio zaplanowana pielęgnacja skóry pod kątem ograniczenia zmarszczek, powinna rozpocząć się na długo przed pojawieniem się ich pierwszych symptomów. Skuteczne nawilżanie na co dzień to niepomijalna podstawa. Warto w tym wypadku stosować kremy nawilżające np. Richevon. Wraz z upływem lat, pielęgnacja powinna ewoluować w kierunku bardziej specjalistycznych preparatów oraz zabiegów kosmetycznych, pozwalających utrzymać nienaganny wygląd. Mając wiedzę na temat przewidywanych skłonności, znacznie łatwiej dobrać trafny sposób pielęgnacji, która pozwoli zatrzymać czas.