post cover

Zmarszczki mimiczne – czy laser pomoże?

Zmarszczki mimiczne – to właśnie one pojawiają się jako pierwsze, będąc oznakami procesów starzenia się skóry. I chociaż mechanizm ich powstawania jest podobny, jak w przypadku pozostałych zmarszczek, te same sposoby ich redukcji nie działają identycznie.

Jak powstają zmarszczki mimiczne?

Dobierając metodę usuwania zmarszczek zawsze należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich pochodzenie. W przypadku zmarszczek mimicznych mamy do czynienia nie tylko z procesami starzenia się skóry, ale również kurczenia mięśni. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, każdego dnia mięśnie naszej twarzy, a więc zarówno te na czole, jak i wokół oczu czy ust, kurczą się około 15 tysięcy razy. Gdy skóra jest młoda, optymalnie nawilżona i elastyczna, skurcze te nie powodują widocznych zmian. Kiedy jednak z upływem lat, czy na skutek niewłaściwej pielęgnacji, elastyczność i jędrność skóry spada, zaczynają pojawiać się właśnie zmarszczki.

Zmarszczki mimiczne a laser

Laser jest jedną z najbardziej popularnych metod likwidacji zmarszczek i odmładzania skóry. Ogólnie rzecz ujmując likwiduje głębokie zmarszczki, blizny oraz bruzdy, przywracając skórze świeży i promienny wygląd. Niestety w przypadku zmarszczek mimicznych efekt jest nieco gorszy niż w przypadku pozostałych zmarszczek. Powstałe w wyniku skurczu mięśni, laserem zostają jedynie spłycone. Laser jest więc zalecany wtedy, gdy zmarszczki są niewielkie i ledwo widoczne.

Jak działa laser?

Przede wszystkim jest on metodą bezinwazyjną. W praktyce oznacza to, że podczas zabiegu nie przerywamy ciągłości skóry. Jak więc działa? Laser emituje mikrowiązki, które przenikają do głębszej warstwy skóry. Tam wytwarzają siateczkę mikrouszkodzeń, pobudzając tym samym zdrową tkankę wokół miejsca uszkodzenia do regeneracji. Zdrowe komórki, które otaczają miejsce uszkodzone laserem, namnażają się w takim tempie, że szybko wypełniają zarówno samo miejsce uszkodzenia, jak i sąsiadującą zmarszczkę. Wzmożona regeneracja i odbudowa uszkodzeń pozwala uzyskać znacznie piękniejszą skórę. Nie jest jednak w stanie wypełnić bruzdy w całości.

Skuteczne metody a zmarszczki mimiczne

Co w sytuacji, gdy laser pomóc nie może? W przypadku zmarszczek mimicznych najlepszy efekt daje kwas hialuronowy oraz toksyna botulinowa, wstrzyknięte pod skórę. Botoks jest substancją, która ogranicza aktywność danego mięśnia. Co to oznacza w praktyce? Że po wstrzyknięciu nasze mięśnie nie będą się kurczyć, nawet, gdy my będziemy mieli na to ochotę. Zapobiega więc ona na przyszłość tworzeniu się kolejnych bruzd. Kwas hialuronowy z kolei doskonale wypełnia już istniejące zmarszczki, podnosi owal twarzy, wygładza, modeluje i pomaga zachować optymalny poziom nawilżenia. Zabiegi te można stosować oddzielnie, a można też zdecydować się na ich połączenie.

Kurze łapki, lwia zmarszczka czy linie okalające usta mogą pojawić się już w wieku 20 lat. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej mimiki twarzy i właściwej pielęgnacji. Warto więc pamiętać, by o twarz odpowiednio dbać, stosując kosmetyki nawilżające (np. Richevon) i kontrolując skurcze mięśni. A gdy zmarszczki się już pojawią, zawsze można usunąć je za pomocą odpowiedniego zabiegu.

2 komentarze

  • avatar image

    Z laserów frakcyjnych nieablacyjnych polecam laser Emerge. Zaletą tego urządzenia jest przede wszystkim krótki czas rekonwalescencji i możliwość szybkiego powrotu do codziennych obowiązków. Laser posiada szeroki zakres możliwości, przede wszystkim ma działanie odmładzające, pobudza komórki do wytwarzania kwasu hialuronowego, który wypełnia zmarszczki. Świetnie się sprawdza w spłycaniu zmarszczek w okolicach oczu, tzw. „kurzych łapek”. Ponadto, znakomicie radzi sobie z różnego rodzaju bliznami, przebarwieniami, cieniami i workami pod oczami oraz rozstępami. Poprzez pobudzenie procesów wytwarzania kolagenu i elastyny następuje przebudowa skóry, która zastępowana jest nową i zdrową tkanką.

  • avatar image
    Reply Riama, 18 września 2018

    No, laser likwiduje głębokie zmarszczki, a co dopiero zmarszczki płytkie … 🙂 Dlatego zastanawiam się właśnie nad laserem, bo może laser będzie za silny … Co myślicie?