post cover

Zmarszczki embrioniczne, odwracalne i utrwalone

Zmarszczki, jakie powstają na skórze w wyniku zachodzących w organizmie procesów starzenia się, nie są jednakowe. Istnieje kilka podziałów zmarszczek – jeden z nich dzieli je na embrioniczne, odwracalne i utrwalone. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Jakie składniki powinny znaleźć się w kremie przeciwzmarszczkowym, który pomoże się ich pozbyć?

Zmarszczki embrioniczne, odwracalne i utrwalone – różnice

Zmarszczki embrioniczne odziedziczamy po rodzicach i innych bliskich krewnych. Na genetykę nie mamy zbyt dużego wpływu, dlatego rozwoju tych zmarszczek nie możemy do końca zahamować. Jeżeli problem zmarszczek u rodziców pojawił się wcześnie, możemy mieć niemal pewność, że nas czeka taki sam los. Zmarszczki embrioniczne to cała sieć niewielkich zmarszczek na skórze.
Zmarszczki odwracalne pojawiają się w wyniku przesuszenia skóry – wtedy w jej głębokich warstwach dochodzi do zmian strukturalnych kolagenu i elastyny (białek odpowiadających m.in. za elastyczność skóry). Te zmarszczki mogą zniknąć, jeśli regularnie będziemy stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry (np. krem przeciwzmarszczkowy Richevon).
Zmarszczki utrwalone powstają w szczególności w miejscach na skórze, gdzie jest duża ruchomość mięśni, np. wokół ust. Pojawiają się w wyniku uszkodzeń spowodowanych zanikaniem włókien kolagenu i elastyny. Zmarszczki utrwalone są ubytkiem skóry, nie znikną po wstrzyknięciu botoksu. Powinien sobie jednak z nimi poradzić kwas hialuronowy.

Czy można zapobiegać powstawaniu zmarszczek?

Jak już zostało wspomniane, na genetykę nie mamy dużego wpływu, dlatego zahamowanie powstawania zmarszczek embrionicznych może być bardzo trudnym zadaniem – jednak nie do końca niewykonalnym. Duży wpływ na powstawanie zmarszczek ma codzienna pielęgnacja skóry, jej ekspozycja na promienie słoneczne oraz prowadzony tryb życia. Warto więc jak najwcześniej zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, zdrowo się odżywiać, uprawiać sporty oraz regularnie używać kremów z dostosowanym do karnacji filtrem UV. Choć nie zahamujemy całkowicie rozwoju zmarszczek embrionicznych, to mogą być znacznie mniej widoczne.
To samo dotyczy zmarszczek odwracalnych i utrwalonych. Przy zmarszczkach odwracalnych właściwa pielęgnacja skóry jest kluczem do sukcesu – dobry poziom nawilżenia skóry sprawi, że produkcja kolagenu i elastyny powróci na właściwy poziom, a zmarszczki znikną.

Składniki dobrego kremu przeciw zmarszczkom

Krem na zmarszczki zarówno embrioniczne, jak i odwracalne oraz utrwalone, powinien zawierać w składzie m.in.:

  • kwas hialuronowy, który wykazuje silne działanie nawilżające oraz ujędrniające skórę,
  • retinol (czysta postać witaminy A), który stymuluje procesy odnawiania się komórek skóry,
  • peptydy, które przenikają do głębokich warstw skóry, mogą im dostarczać cenne substancje odmładzające.

1 Comment

  • avatar image
    Reply Shilie, 18 września 2018

    Peptydy? A ja słyszałam, że peptydy nie są dobre na skórę … Czy ktoś to może zweryfikować?