post cover

Zmarszczki dziedziczne – czy można się ich ustrzec?

Zmarszczki dziedziczne przekazują nam w genach rodzice. Mogą one tworzyć dużą sieć niewielkich zmarszczek i być naprawdę kłopotliwe. Na geny nie mamy wpływu, jednak sam proces powstawania zmarszczek można nieco opóźnić. Jak to skutecznie zrobić?

Jak powstają zmarszczki dziedziczne?

Zmarszczki powstają w wyniku zachodzących w organizmie procesów starzenia się – często ze zmarszczkami borykają się osoby młode, w wieku 20-25 lat. O tempie tych procesów przeważnie decydują geny, jakie odziedziczamy, dlatego nie możemy mieć zbyt dużego wpływu na to, kiedy pierwsze zmarszczki pojawią się na naszej skórze. Od bliskich odziedziczamy m.in. skłonność do utraty elastyczności i wiotczenia skóry w określonym wieku oraz stopniowe zmniejszanie grubości naskórka – w wyniku tych procesów na skórze powstaje złożona sieć drobno utkanych zmarszczek. Początkowo na skórze mogą tworzyć się jedynie niewielkie bruzdy, jednak z upływem czasu będzie pojawiało się ich coraz więcej i stworzą one długie linie.

Czy można zapobiec zmarszczkom dziedzicznym?

Nie mamy wpływu na to, co rodzice przekazują nam w genach, ale warto pamiętać, że genetyka to nie wszystko. Możemy próbować nieco opóźnić procesy starzenia się, jakie zachodzą w naszym organizmie – trzeba jednak wyeliminować kilka szkodliwych czynników.
Na starzenie się skóry ma wpływ m.in.:

 • stres (szczególnie długotrwały),
 • palenie papierosów
 • nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne,
 • zła dieta,
 • brak aktywności fizycznej,
 • zbyt krótki czas przebywania na świeżym powietrzu.

Zmarszczki o wiele szybciej tworzą się na skórze przesuszonej, dlatego walkę ze zmarszczkami należałoby rozpocząć od właściwej pielęgnacji skóry.

Składniki kremu przeciwko zmarszczkom dziedzicznym

Należy mieć na uwadze, że w przypadku zmarszczek liczy się szybka reakcja – kiedy bruzdy na skórze staną się bardzo głębokie i widoczne, nawet najdroższy krem przeciwzmarszczkowy nie zadziała. O odpowiedniej pielęgnacji najlepiej pomyśleć jak najwcześniej, nawet już po 20. roku życia – zwłaszcza, jeśli u naszych bliskich zmarszczki pojawiły się dość wcześnie. Należy więc codziennie sięgać po odpowiedni krem (np. Richevon). W jego składzie powinny znaleźć się takie składniki jak:

 • retinol (postać witaminy A) – jest antyoksydantem, który skutecznie zwalcza wolne rodniki (to właśnie one przyspieszają procesy starzenia się) i stymuluje odnowę włókien elastycznych w skórze,
 • kwas hialuronowy – wnika w głębokie warstwy skóry i zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia,
 • witamina E – sprawdzony przeciwutleniacz, który nie tylko nawilża, ale i regeneruje skórę,
 • witamina C – wykazuje silne działanie antyrodnikowe, stymuluje też procesy produkcji kolagenu (ma więc wpływ na elastyczność i napięcie skóry).

1 Comment

 • avatar image
  Reply Keria, 18 września 2018

  Macie rację, muszę w końcu pomyśleć o tych genach … bo będzie za późno 🙁 Polecacie Richevon, czy na pewno jest on odpowiedni dla każdego typu skóry?