post cover

Uciążliwe zmarszczki mimiczne – likwidacja

Zmarszczki mimiczne to wyjątkowy typ zmarszczek – bardzo często pojawiają się u osób przed 30. rokiem życia. Powstają w wyniku częstego i długotrwałego napinania mięśni odpowiadających za mimikę twarzy. Zmarszczki mimiczne tworzą się najczęściej wokół ust, oczu (kurze łapki) i na czole, pomiędzy brwiami (lwia zmarszczka). Czy można skutecznie zlikwidować zmarszczki mimiczne? Kiedy należy reagować?

Zmarszczki mimiczne – likwidacja domowymi sposobami

Pojawienie się zmarszczek mimicznych można opóźnić – trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • Należy przede wszystkim kontrolować mimikę twarzy. Oczywiście nie chodzi tu o powstrzymywanie się od uśmiechu – powinno się jednak unikać niepotrzebnego marszczenia brwi czy mrużenia oczu (to odruch charakterystyczny zwłaszcza dla osób noszących okulary).
  • Zbawienny wpływ na kondycję i wygląd skóry mają też kilkuminutowe masaże, wykonywane regularnie, 1-2 razy w tygodniu. Do masażu warto zastosować specjalny olejek przeciwzmarszczkowy i nawilżający, np. kokosowy, ze słodkich migdałów lub z opuncji figowej. Masaż rozpoczynamy od okolicy nosa i ust, stopniowo przechodzimy w górne partie twarzy i kończymy na czole.
  • Wskazany jest zdrowy styl życia i odpowiednio zbilansowana dieta – częste picie alkoholu, palenie papierosów i zażywanie innych używek niekorzystnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale również stan skóry, włosów i paznokci. Warto postawić na ruch na świeżym powietrzu, jeść więcej warzyw i owoców, pić minimum 2 litry wody dziennie oraz uzupełnić niedobory witamin.

Zmarszczki mimiczne a kremy przeciwzmarszczkowe

Do walki ze zmarszczkami mimicznymi warto wykorzystać również odpowiednie kosmetyki, m.in. krem do twarzy np. Richevon. Dobry krem powinien wykazywać przede wszystkim właściwości nawilżające, ponieważ na skórze suchej i odwodnionej zmarszczki pojawiają się znacznie szybciej. Taki kosmetyk musi też podejmować walkę z wolnymi rodnikami, a to właśnie one przyspieszają procesy starzenia się organizmu. Krem przeciwko zmarszczkom mimicznym musi zawierać w składzie takie składniki jak:

  • kwas hialuronowy – substancja intensywnie nawilżająca skórę, która potrafi docierać do jej głębokich warstw,
  • witamina C – dobry przeciwutleniacz, który hamuje szkodliwe działanie wolnych rodników,
  • witamina E – nazywana jest prawdziwym „eliksirem młodości”, również zmniejsza aktywność wolnych rodników (najczęściej witamina C i E występują razem, ponieważ witamina C regeneruje witaminę E),
  • filtry UV – procesy powstawania zmarszczek przyspiesza nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne, dlatego krem powinien zawierać określony filtr przeciwsłoneczny, dostosowany do karnacji (im jaśniejsza karnacja, tym większą wartość powinien mieć filtr).

Zmarszczki mimiczne – likwidacja dzięki zabiegom

Kiedy domowe sposoby likwidacji zmarszczek mimicznych zawiodą, pozostaje inne rozwiązanie – skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Przy zmarszczkach mimicznych często wykorzystuje się m.in. botoks, czyli oczyszczona toksyna botulinowa. Wstrzykuje się ją w miejsce zmarszczek – toksyna ogranicza skurcze mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy, dzięki czemu skóra się wygładza i jest napięta. Sprawdź, co na temat zmarszczek pisze domzdrowia.pl