post cover

Jak zniwelować zmarszczki mimiczne na szyi?

Zmarszczki mimiczne na szyi to problem, który nie dotyczy wyłącznie kobiet dojrzałych. Załamania w tych okolicach zaczynają pojawiać się jeszcze przed 25. rokiem życia, sygnalizując rozpoczynający się powolny proces starzenia się skóry. Jakie metody pozwalają na spłycenie zmarszczek i przywrócenie szyi młodego wyglądu?

Skóra pokrywająca szyję wykazuje znaczną podatność na działanie upływającego czasu. Dzieje się tak ponieważ tkanka na tym obszarze jest wyjątkowo cienka i delikatna. Skóra szyi jest też pozbawiona gruczołów łojowych, przez co nie jest w stanie wytworzyć naturalnej warstwy ochronnej. Wszystko to sprawia, że linie mimiczne najczęściej pojawiają się tam w pierwszej kolejności. Powstawaniu zmarszczek sprzyjają też młodzieńcze zaniedbania – o ile pielęgnacji twarzy najczęściej poświęcamy bardzo dużo uwagi, to z reguły szyja traktowana jest „po macoszemu”.

Zacznij od domowych metod

Pojawiające się na szyi zmarszczki mimiczne pogłębiają się z wiekiem, jednak u osób młodych najczęściej są jeszcze dość płytkie, choć już widoczne. W takim przypadku w spłyceniu załamań pomocne mogą okazać się domowe sposoby.

W pierwszej kolejności należy wyeliminować czynnik, który w największej mierze przyczynia się do powstawania zmarszczek – nieprawidłową postawę. Oczywiście, nie zawsze można trzymać głowę uniesioną wysoko, jednak do marszczenia skóry na szyi najczęściej dochodzi w dwóch sytuacjach – w trakcie snu i podczas chodzenia. Zasypiać należy na płaskiej poduszce, w pozycji na wznak. Takie ułożenie sprawia, że mięśnie odpowiedzialne za marszczenie skóry pozostają rozluźnione. Podczas spacerów pamiętaj o unoszeniu podbródka i ściągnięciu łopatek.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, skóra w tym obszarze jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna. Stosowanie kremu z filtrem UVA lub UVB jest zatem obowiązkiem. Warto zachować zdrowy umiar w opalaniu, a o sztucznej opaleniźnie wprost z solarium lepiej od razu zapomnieć.

W wygładzaniu zmarszczek na szyi bardzo przydatne okazują się naturalne oleje. Olej kokosowy stosowany jako serum na noc przyczyni się do nawilżenia i odżywienia skóry, a w konsekwencji – do spłycenia załamań. Dużą skuteczność wykazują też okłady z ciepłej oliwy z oliwek.

Wybierając krem pielęgnacyjny należy brać pod uwagę kosmetyki o działaniu nawilżającym, ujędrniającym i regenerującym (np. krem Richevon). W tym przypadku pożądanymi substancjami będą kwas hialuronowy, koenzym Q10, peptydy i witamina C. Ważny jest sposób aplikacji kosmetyku – krem należy wklepywać zaczynając od dekoltu, a kończąc na podbródku. Przeczytaj więcej na temat zmarszczek na szyi.

Pomocną dłoń wyciąga kosmetologia

W przypadku głębokich zmarszczek warto zdecydować się na jedną z metod  stosowanych przez kosmetologów i specjalistów z dziedziny medycyny estetycznej. Bardzo pomocnym zabiegiem może okazać się mikrodermabrazja diamentowa, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka.

W przypadku występowania rozległych i głębokich załamań zalecany jest zabieg z użyciem lasera frakcyjnego. Promieniowanie pozwala na skuteczne usunięcie warstwy rogowej naskórka i rozbicie „zużytych” włókien kolagenowych. W ten sposób zainicjowany zostaje głęboki proces odnowy, w efekcie czego dochodzi do wygładzenia zmarszczek.

Zmarszczki mimiczne na szyi można usunąć za pomocą zabiegu iniekcji kwasu hialuronowego. Wypełniacz utrzymuje się w organizmie nawet przez kilkanaście miesięcy, zatem efekt jest dość długotrwały.