post cover

Jak powstają zmarszczki embrioniczne?

Do powstawania zmarszczek przyczynia się wiele czynników – nieodpowiednia pielęgnacja skóry, zbyt częsta i intensywna mimika twarzy, a także geny. Zmarszczki zakodowane w genach określane są mianem zmarszczek embrionicznych. Na genetykę nie mamy zbyt dużego wpływu – czy istnieją więc skuteczne sposoby na pozbycie się takich zmarszczek?

Jak powstają zmarszczki embrioniczne?

Pierwsze zmarszczki zazwyczaj pojawiają się w wieku 25-30 lat – jeśli członkowie naszej rodziny w dość wczesnym wieku musieli rozpocząć walkę ze zmarszczkami, możemy mieć niemal pewność, że czeka nas taki sam los. Na początku w skórze pojawiają się zagłębienia, które wraz z upływem czasu zaczynają łączyć się w długie linie. Kiedy skóra zaczyna tracić elastyczność oraz wilgotność, zaczynają być na niej widoczne załamania. W głębokich warstwach skóry zmniejsza się też produkcja kolagenu, czyli składnika odgrywającego kluczową rolę w utrzymaniu skóry i całego ciała w dobrej kondycji.

Czy można zapobiegać zmarszczkom embrionicznym?

Należy pamiętać, że zmarszczki embrioniczne to nie to samo co zmarszczki mimiczne. Według naukowców, zmarszczki mimiczne mogą powstawać w wyniku obserwacji i naśladowania mimiki rodziców – ten rodzaj zmarszczek najczęściej nie jest więc przekazywany w genach. Zmarszczki odziedziczone po rodzicach i innych bliskich tworzą całą sieć złożoną z bardzo małych bruzd i wgłębień na skórze. Choć na genetykę nie możemy mieć wpływu, nie oznacza to, że takich zmarszczek nie można całkowicie się pozbyć.
Każdego rodzaju zmarszczki znacznie szybciej pojawiają się na skórze przesuszonej i podrażnionej, dlatego też należałoby przywiązać największą uwagę do właściwej pielęgnacji skóry. Warto też unikać nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne, nawadniać organizm, zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i stosować specjalne kosmetyki.

Zmarszczki embrioniczne a składniki kremów

Chcąc powstrzymać rozwój zmarszczek embrionicznych, należałoby codziennie używać odpowiedniego kremu (np. kremu przeciwzmarszczkowego Richevon). Taki krem powinien walczyć ze zmarszczkami zarówno embrionicznymi, jak i mimicznymi czy posłonecznymi.
W składzie kremu powinien się znaleźć m.in. kwas hialuronowy – występuje on naturalnie w naszej skórze. Kwas hialuronowy jest odpowiedzialny za utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia w skórze i ujędrnienia. Wraz z wiekiem jego ilość zmniejsza się, a zmarszczki są bardziej widoczne. Kolejny składnik to retinol – czysta forma witaminy A. Stymuluje on produkcję kolagenu w skórze.
Dziś na rynku dostępne są specjalne kremy skierowane do pań borykających się właśnie ze zmarszczkami embrionicznymi. Zawierają one innowacyjne składniki o dużej skuteczności, nad którymi pracują specjalistyczne laboratoria.

1 Comment

  • avatar image
    Reply Rinara, 18 września 2018

    Pewnie, zwłaszcza, że taki krem przeciwzmarszczkowy jest też głęboko nawilżający. A nawilżanie każdemu się przyda 🙂 Bo nasze ciało składa się w większości z wody.