post cover

Jak działają kremy redukujące zmarszczki?

Na temat kosmetyków przeciwzmarszczkowych krąży wiele obiegowych opinii, eksperci jednak nie mają wątpliwości – dobre kremy redukujące zmarszczki (np. krem przeciwzmarszczkowy Richevon) mogą wykazywać skuteczne działanie w obszarze spłycania istniejących załamań oraz spowalniają proces starzenia skóry. Wynika to z właściwości składników aktywnych, dla których krem jest nośnikiem. Jakiego działania należy się spodziewać po wysokiej klasy preparatach?

Zmarszczki są nieuniknionym efektem procesu starzenia i nie istnieje środek, który mógłby cofnąć, a następnie zatrzymać czas w miejscu. Nie oznacza to jednak, że należy pozostawać bierną w kwestii pielęgnacji cery. Odpowiednio zadbana skóra dłużej zachowuje swoje naturalne właściwości regeneracyjne, dzięki czemu możliwe jest wyraźne spowolnienie procesu powstawania deformacji w postaci zmarszczek. Zawarte w kremach substancje aktywne przyczyniają się też do wyraźnego wygładzenia występujących na twarzy załamań, a te mogą pojawić się już między 25 a 30 rokiem życia. Pierwszymi oznakami starzenia się skóry są linie mimiczne, nieco później pojawiają się też zmarszczki statyczne.

Kremy redukujące zmarszczki – ważne są składniki aktywne, nie substancje pomocnicze

Przyglądając się reklamom medialnym trudno oprzeć się wrażeniu, że producenci kremów na zmarszczki prowadzą między sobą swoisty wyścig na wzbogacanie produktów o coraz bardziej wymyślne składniki. Drobinki diamentów, płatki złota, wyciąg z trawy morskiej – to wszystko wygląda zachęcająco i kusząco i de facto takie właśnie jest zadanie tych składników.

Substancje takie jak retinol czy witamina E z całą pewnością nie zwrócą uwagi tak skutecznie, jak choćby wspomniane kamienie szlachetne i złoty pył. Należy jednak wiedzieć, że wszystko, co znajduje się na pierwszej linii działań marketingowych, to wyłącznie substancje pomocnicze. Prawdziwa moc kremów przeciwzmarszczkowych kryje się w składnikach aktywnych.  Do tej grupy należy zaliczyć substancje, które bezpośrednio inicjują określone działanie w miejscu aplikacji preparatu – nawilżające, regenerujące, ujędrniające i działające antyoksydacyjnie. Przeczytaj koniecznie ten artykuł.

Co powinien zawierać dobry krem redukujący zmarszczki?

Podstawą dobrego kremu redukującego zmarszczki jest retinol. Pod tym pojęciem kryje się czysta postać witaminy A, której zadaniem jest stymulacja regeneracji i pobudzanie procesu wytwarzania nowych komórek, a w efekcie – budowa grubego, silnego naskórka. Zmarszczki zostają wypełnione od środka, dzięki czemu ulegają spłyceniu. Co niezwykle istotne, retinol wykazuje też właściwości złuszczające martwy naskórek i wyrównujące koloryt. W obszarze skory właściwej stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Przyczynia się też do powstawania nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona.

Kolejny istotny element kremów przeciwzmarszczkowych to witamina C, często określana jako witamina młodości. Mówimy tu o doskonałym antyoksydancie, który wykazuje bardzo dużą skuteczność w neutralizacji działania wolnych rodników. Kwas askorbinowy wspomaga też przyswajanie włókien kolagenowych oraz syntezę kwasu hialuronowego, który jest kolejnym niezwykle cennym składnikiem.

Kwas hialuronowy w kremach wykazuje nieco odmienne działanie od tego samego preparatu, podawanego przy okazji zabiegu wypełnienia zmarszczek. W odróżnieniu od iniekcji, kwas dostarczany wraz z kremem działa w obszarze naskórka, odpowiadając za jego skuteczne nawilżanie.

Krem przeciwzmarszczkowy wykazuje także działanie ochronne. Tutaj zaczyna się rola witaminy E, która wpływa na odbudowę naturalnej warstwy lipidowej skóry i wspomaga gospodarkę tłuszczową.