post cover

Czy istnieją skuteczne kremy usuwające zmarszczki?

Skuteczność kremów usuwających zmarszczki to jeden z tych tematów, który nie schodzi z ust Polek. W tym przypadku chciałoby się rzec – ile kobiet, tyle opinii. Niektóre panie uważają, że jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się załamań skóry jest zabieg w klinice medycyny estetycznej, w opinii innych kosmetyki mają być odpowiedzią na wszystkie potrzeby skóry. Jak to wygląda w praktyce?

Kremy usuwające zmarszczki to obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku kosmetycznego. Półki w drogeriach, supermarketach, a nawet w aptekach niemal uginają się pod ciężarem nagromadzonych na nich specyfików, z których każdy ma cofnąć czas o minimum kilka lat. Rzecz w tym, że skuteczność większości z nich to tylko slogan marketingowy. Nie znaczy to jednak, że dobroczynny wpływ kosmetyków przeciwzmarszczkowych to mit. Wśród produktów o wątpliwej skuteczności bez najmniejszego problemu można wyłonić kremy, które skutecznie spłycą i wygładzą zmarszczki (np. krem przeciwzmarszczkowy Richevon). Trzeba tylko wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Kremy usuwające zmarszczki – najważniejszy jest skład preparatu

W ostatnich latach wśród producentów kosmetyków zapanował trend podziału produktów stosownie do wieku użytkowniczek. Sprytny zabieg marketingowy mający zwielokrotnić zyski? Nic z tych rzeczy. Należy rozróżnić kremy pielęgnacyjne, których głównym zadaniem jest opóźnienie pojawienia się pierwszych widocznych efektów starzenia, od kosmetyków służących wygładzaniu zmarszczek. Innymi słowy – inaczej działa krem przeciwzmarszczkowy 20+ a inaczej kosmetyk z linii 50+.

Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku należy bezwzględnie polegać na informacjach podanych na opakowaniu. Kluczem do właściwego doboru kosmetyku jest właściwa ocena stanu swojej cery. Może się okazać, że krem 50+ będzie idealny dla 30-latki, na której twarzy widać już wyraźne oznaki procesu starzenia. W takim wypadku nie wystarczy bowiem preparat nawilżający. Jeżeli Twoją cerę nadgryzł już ząb czasu, bez względu na wiek sięgnij po krem z zawartością składników wygładzających.

Które składniki pomagają wygładzić zmarszczki?

Najistotniejsze informacje na temat właściwości produktu są zatem zawarte na odwrocie opakowania. Lista składników kosmetycznych, czyli INCI, wyszczególnia wszystkie substancje aktywne, a im wyższa pozycja w spisie, tym większa dawka danego składniku zawarta jest w kremie.

Po pierwsze – retinol. Pochodna witaminy A wykazuje bardzo silne działanie wygładzające. Rola retinolu w kosmetykach przeciwzmarszczkowych polega na złuszczaniu naskórka, odbudowie włókien elastyny, pobudzaniu produkcji kolagenu i neutralizacji szkodliwego działania wolnych rodników. Należy jednak pamiętać, że środki dostępne bez recepty zawierają substancję w stosunkowo niewielkim stężeniu. Na wyraźne efekty należy zatem poczekać, zwykle około 7-8 tygodni.

Po drugie – koenzym Q10. Z wiekiem nasz organizm wytwarza coraz mniejsze ilości niezwykle silnego antyoksydantu, jakim jest koenzym Q10. Suplementacja tego związku jest niezwykle istotna, bowiem odpowiada on za ochronę włókien kolagenowych przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i promieni UV.

Po trzecie – kwas hialuronowy. Związek z grupy polisacharydów odpowiedzialny jest za wiązanie cząsteczek wody. W ten sposób niezwykle skutecznie nawilża naskórek oraz wypełnia płytsze załamania.

Po czwarte – peptydy. Syntetycznie pozyskane związki (będące produktem biosyntezy białek) wykazują działania zbliżone do toksyny botulinowej. Ze względu na bardzo mały rozmiar cząsteczek są w stanie dotrzeć to głębokich warstw naskórka, gdzie wpływają rozluźniająco na komórki mięśni, dając efekt wygładzenia skóry. Peptydy stanowią też idealny nośnik dla innych substancji odmładzających.

Po piąte – witamina C. Ten niezwykle silny przeciwutleniacz nie odpowiada wyłącznie za ochronę komórek skóry, ale także za ich regenerację. Wnikając w głąb naskórka, kwas askorbinowy (w stężeniu minimum 5 procent) stymuluje produkcję kolagenu i przyspiesza procesy regeneracji.

1 Comment

  • avatar image
    Reply Heline, 18 września 2018

    Czytałam o tym, że peptydy nie są zdrowe, chyba, że trafiłam na złą informację. W każdym razie dobry artykuł, przyda się każdej kobiecie, bo każda prędzej czy później będzie miała zmarszczki 🙂